Oddelenie: Správa daní a poplatkov

Obec Mníšek nad Hnilcom vyberá daň z nehnuteľností na základe zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov a v zmysle VZN.

Daň z nehnuteľností

Daň z nehnuteľností zahŕňa daň z pozemkov, daň zo stavieb a daň z bytov a z nebytových priestorov v bytovom dome, ktoré sa nachádzajú na území obce Mníšek nad Hnilcom.

Daňové priznanie k dani z nehnuteľností je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť a v ďalších zdaňovacích obdobiach do tohto termínu, len ak nastali zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane z nehnuteľností.

Pre vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci stav k 1. januáru zdaňovacieho obdobia.

Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.

Daňovník dane z nehnuteľností priznáva svoje nehnuteľnosti podaním priznania:

  • k dani z nehnuteľností (daň z pozemkov, zo stavieb)
  • k dani za psa

Podanie daňového priznanie k dani z nehnuteľnosti

Na základe vyplneného tlačiva daňového priznania Vám bude následne daň z nehnuteľnosti vyrubená platobným výmerom. Daň môžete uhradiť v hotovosti do pokladne obecného úradu, poštovou poukážkou alebo priamo na účet obce. ako variabilný symbol uveďte číslo domu, za ktorý platíte daň.

Je potrebné uviesť, že nehnuteľnosť môže byť v podielovom spoluvlastníctve viacerých spoluvlastníkov alebo bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.

Ak je nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve viacerých daňovníkov, daňovníkom je každý spoluvlastník podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Ak sa všetci spoluvlastníci dohodnú, daňovníkov zastupuje jeden z nich a ostatní ručia za daň do výšky svojho podielu na dani.

V prípade bezpodielového spoluvlastníctva manželov sú daňovníkmi dane z nehnuteľností obaja manželia, ktorí ručia za daň spoločne a nerozdielne, tlačivo nemusia vypĺňať.

Kto je povinný podať priznanie alebo čiastkové priznanie?

Priznanie k dani z nehnuteľností podávajú všetci tí daňovníci dane z nehnuteľností, ktorí v predchádzajúcom roku nadobudli do vlastníctva pozemok, stavbu, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome. Ďalej aj tá fyzická alebo právnická osoba, ktorá sa stala:

  1.  správcom nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu, VÚC alebo obce,
  2.  nájomcom nehnuteľnosti,
  3.  (užívateľ nehnuteľnosti je daňovníkom v tom prípade, že nie je možné identifikovať vlastníka, nájomcu alebo správcu nehnuteľnosti

Čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností podáva daňovník v tom prípade, že v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach už príslušnému správcovi dane z nehnuteľností podal priznanie alebo daňové priznanie k dani z nehnuteľností. Čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností však podávajú aj tí daňovníci, ktorým k 31. 12. minulého roka zanikla daňová povinnosť k dani z nehnuteľností, čiže tie osoby, ktoré napr. predali alebo darovali nehnuteľnosť, nemajú už nehnuteľnosť v nájme alebo v správe.

Na zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane z nehnuteľností, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada – okrem dvoch výnimiek vzniku daňovej povinnosti v priebehu kalendárneho roku:

  • pri nadobudnutí nehnuteľnosti vydražením vzniká daňová povinnosť prvým dňom nasledujúceho mesiaca po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom, alebo po dni schválenia príklepu súdu
  • dedičovi ako novému vlastníkovi nehnuteľnosti vzniká daňová povinnosť prvým dňom mesiaca nasledujúceho o dni nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve alebo osvedčenia o dedičstve.

Rybársky lístok

07.03.2024, 11:02